Telefon
WhatsApp

Adıyaman Tütünü Çelikhan Tütünü Tekel Tütünü

Nargile Çeşitleri

        

Nargile Çeşitleri

Nargile Nedir?

Nargile, tütün içmeye yarayan bir araçtır. Nargile içmek Asya’ ya özgü bir gelenektir. Geçmişte Asya’ da başlayan bu tütün içme geleneği, artık çok daha farklı bir hal almıştır. Nargilede bir hortum yardımı ile sudan geçen tütün içilir. Dumanı içine çekmeyi, yine bu hortum düzeneği sağlar.

Nargilenin Bölümleri Nelerdir?

Nargile pek çok bölümden oluşur.

  • Nargilenin uzun bir gövdesi vardır. Bu gövdeye nargile ser adı verilir. Bu parça adeta bir sürahi görünümündedir. Genellikle bu bölme camdan tercih edilir. Ancak son dönemlerde seramik kullanımı da mevcuttur.
  • Nargilenin bölümlerinden biri de tömbekidir. Tömbeki, nargiledeki has tütündür.
  • Tömbekinin konulduğu bölüme lüle adı verilir. Bu lüle delikli bir tabladır ve en üstte bulunur. Lülenin üzerine kömür koyulur. Böylece gerekli ısı sağlanır.
  • Nargilenin dumanını şişeden alınmasını sağlayan bölüm ise marpuçtur. Marpuç nargilenin hortumudur. Bu hortum genellikle koyun derisinden yapılır.
  • Marpucun içine takılan ağızlık ise sipsidir. Genellikle sipsi kehribardan yapılır. Ancak son zamanlarda hijyenik açılardan dolayı tek kullanımlık plastikten yapılma tercih edilir.

Nargile Çeşitleri Nelerdir?

Nargile aslında tek çeşittir. Gerçek nargile tütünü tömbekidir. Ancak tömbeki içenlere biraz ağır gelir. Ayrıca tömbekinin hazırlanma aşaması oldukça uzun sürer. Bu nedenle artık aromalı nargileler tercih edilir. Aromalı nargile çeşitleri, tömbekiye göre daha hesaplıdır. Üstelik nikotin oranı az olduğu için de içimi daha kolaydır. Genellikle tercih edilen nargile çeşitleri; elma, mango, kavun, nane, damla sakızı ve karpuzdur. Bu aromaları karıştırarak da oldukça etkili nargile çeşitleri oluşturabilirsiniz. Örneğin; elma, nane ve muz karışımı nargile sevenler tarafından oldukça tercih edilir. Cappucino aromalı nargile çeşidi de vardır. Cappucinoyu, bal ve muz aromaları ile karıştırarak oldukça etkili bir nargile keyfine ulaşmanız mümkündür. Damla sakızı ve nane aromasının kavun ile karışımından oldukça başarılı bir nargile çeşidi ortaya çıkar. Nane genel olarak tüm nargile aromaları ile karıştırıldığında ortaya hoş bir çeşit çıkar. Vişne, nane ve çikolata aromaları sonucunda ortaya çıkan nargile çeşidi de bu örnektir.