WhatsApp

Sigara yasağı genişletildi

Sigara yasağı genişletildi

        

Sigara yasağı genişletildi

        

Sağlık Bakanı Recep Akdağ yaptığı açıklamada, sağlıklı yaşamı teşvik etmek için ülke programlarını 2017'de çok belirgin hale getireceklerini, bu kapsamda tütün ve tütün mamulleri ile mücadele kapsamında önemli adımlar atılmaya devam edileceğini ifade etti.

GENÇLERDE ARTIŞ YAŞANDI

AA’da yer alan habere gore; yürütülen programlar hemen sonra sigara içme oranının yüzde 31'den yüzde 26'lara düşmüş olduğune sadece gençlerde sigara içme oranında artış yaşanmış olduğunı söyleyen Akdağ, medya kampanyalarına ağırlık vereceklerini vurguladı. Akdağ, kapalı alanlarda sigara yasağını çok daha sıkı bir halde takip ederek tütünle mücadelede yeni bir adıyaman tütünü ise farklı bir uygulama dehemmiyet başlatacaklarını söylemiş oldu.

“DOLAPLARDA BULUNACAK”

"bu dönemde iki iş daha yapacağız" diyen Bakan Akdağ, sigaranın marketlerde dışarıdan görünmeyecek şekilde kapalı dolaplarda bulundurulacağını, sigara paketlerinde markaların belli olmayacağını ve paketin her tarafında uyarılar yer alacağını aktardı.

“CAM DAHİ OLSA BURASI DA KAPALI ALAN SAYILACAK”
Akdağ, adıyaman tütünü  mücadelenin kapsamının bu yıl içerisinde daha da genişletileceğini dile getirerek şöyle devam etti:

"Lokanta, pastane, restoran gibi yerlerin önünde kapalı bölgeler yapılıyor, 'Yanları açık' denilerek sigara içilebiliyor. Üstü kapalı olan, tek bir tarafında bile duvar bulunan bölgeleri kapalı alan sayacağız. Materyalin ne olduğu önemli değil, cam dahi olsa burası da kapalı alan sayılacak."

MEVCUT OLARAK YASAK OLAN yerler

Mevcut uygulama kapsamında illere gönderilen 2015-2018 Tütünle mücadele eylem Planı'na gore, çocukların faydalandığı tüm açık alanlar, yürüyüş yolları, spor yapılan aletli egzersiz alanlarında da sigara içilmesi yasaklandı.

Havaalanı, otobüs terminali, tren garı, alışveriş merkezi, beyazperde, tiyatro, sıhhat kuruluş ve müesseseu şeklinde insanoğluın yoğun olduğu yerlerin giriş kapılarına 5 metre mesafede sigara tüketilmesine izin verilmiyor.

Kamu kurum ve kurumlarının açık alanlarının sadece yüzde 30'unda sigara içilmesine izin veriliyor. Aynı kurumlarda sigara içme alanlarının giriş kapısının 10 metre uzağında olması gerekiyor.

Üniversitelerde de Dumansız Kampüs uygulamalarının yaygınlaştırılması çalışmalarına ağırlık veriliyor.

http://www.adiyamantutun.com/Celikhantutunu/Sigara-yasagi-genisletildi/78

TÜM HABERLER
Bize
Soru Sorun
Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.
İLETİŞİM
adıyaman tütünü