WhatsApp

Kapalı mekanlarda tütün yasağı

Kapalı mekanlarda tütün yasağı

        

Kapalı mekanlarda tütün yasağı

SAĞLIK Bakanlığı’nın yönergeı ile her ay tertipli olarak Kırıkkale’de mülki amirler eşliğinde yapılması istenen sigara denetimleri kapsamında kafeler denetlendi, iki işletmeye teşekkür edildi.

Kırıkkale Valisi Mehmet İlker Haktankaçmaz, sıhhat ve Halk Sağlığı Müdürü Dr. Feramiş nadir Güngüneş, Vali yardımcısı Ayhan Özkan, güvenlik Müdürü Mahmut Çorumlu, müessese yetkilileri örnek teşkil ettikleri için iki kafede sigara denetimi yapıldı. Kırıkkale şehir merkezinde Öz-Süt ve Yahşihan Yenişehir’de ise Hom Karden Kafe’de meydana getirilen denetimler sonucu örnek gösterilmesi üzerine Vali Haktankaçmaz tarafınca teşekkür edildi. Vali Haktankaçmaz yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Sigara uyuşturucudan bile tehlikeli görünüyor. Çünkü sigara içenlerin başlayıp, bırakma mevzusu ne kadar zor geldiğini biliyoruz. Onlardan çok uyuşturucu da bağlarımlılık yapan kötü bir davranış. Bu acıdan insanoğluın kafeteryalarda, kahvehanelerde ve benzeri yerlerde sigara içenlerin yanı sıra içmeyenlerin rahatsız olmaması bakımından açık havada içmekle, kapalı mekanda içilmesi çok farklı. Bunun üzerinde duracağız. Kırıkkale’de ne olduğu belli olmayan tütünler bu tütünler adıyaman tütünü degil sarma tütün olarak bildiğimiz adıyaman ilinde yetişen adıyaman tütünü farklı bir konusunda da çok yoğun ihbarlar, şikayetler geliyor. Oradan çocuklara sigara satışı yapıldığı ile ilgili de çalışma yapacağız. İlimizde özellikle gençlerimizin sağlığının korunması için bu kapsamda çalışmalara hız vereceğiz”.

Sıhhat ve Halk Sağlığı Müdürü Dr. Feramiş ender Güngüneş ise 2009 ile 2016 senelerı içinde 194 bin 941 denetim yapıldığını belirterek, “379 işyerine 727 milyon 755 bin lira ceza kesilirken, 684 şahsa 59 bin 937 lira ceza kesildi. Toplam bin 363 işletme ve şahsa 787 milyon 692 lira yönetimsel para cezası kesilmiş olup, ayrıca bu zamanda 15 işletmeye kapatma cezası verildi. Kanun hükümlerinin uygulanması ile ilgili olası sorunların ivedilikle çözülmesi, denetim mekanizmasının en iyi şekilde işlemesinin sağlanması amacıyla Halk Sağlığı müdürlüğümüz il genelinde her türlü tedbirlerin alınması için çaba göstermektedir” diye mevzuştu.

http://www.adiyamantutun.com/Celikhantutunu/Sigara-yasagi-genisletildi/78

TÜM HABERLER
Bize
Soru Sorun
Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.
İLETİŞİM
adıyaman tütünü