Adıyaman tütününe el konulmasına tepki

        

        

Adıyaman tütününe el konulmasına tepki 

ADIYAMAN TÜTÜNÜ

Adıyaman Tütün Platformu Sözcüsü Tutdere'den Tütün Tepkisi
Adıyaman Tütün Platformu Sözcüsü Avukat Abdurrahman Tutdere, Gaziantep karayolunda el konulanadıyaman tütünü ile ilgili tepki gösterdi.
Tutdere, yaptığı açıklamada, vatandaşın tek geçim kaynağı olan tütününe el konulmasının kabullenilecek bir konum olmadığını beyan etti.

Yıllardan beri bunun için mücadele ettiklerini belirten Tutdere, gariban halkın ekmeğinin elinden alınmaması gerektiğini dile getirdi.

Yıllardan beri bu sorunnın olduğunu aktaran Tutdere, kendilerinin yıllar önce girişimleri sonucu tütünün bir kısmının ekiminin serbestliği ile ilgili meclisten kanun çıkarttıklarını hatırlattı.

Mücadelenin mecliste yasal düzenleme yapılması noktasında devam edeceğini belirten Tutdere, "Bu işin bir numaralı muhatabı siyasilerdir. Bu işin çözüm yeri parlementodur, millet meclisidir. Biz tütün üreticileri olarak bundan sonra bu yasanın değişmesi için her türlü mücadeleyi hukuk içerisinde yapacağız. Milletvekillerimize bu mevzuyu çözmeleri konusunda baskı oluşturacağız. Bu iş çözülecek. Bu iş Adıyaman'ın geleceği, çocuklarımızın geleceği, herşeyimizin geleceğidir. Bunu herkes iyi bilsin. Buradan parlementodaki milletvekillerine, sivil toplum örgütlerinin hepsine çağrıda bulunuyorum, burada insanoğluımızın geleceği ve ekmeği sözkonusuysa, hepimiz üzerine düşeni yapsıın ve bu mevzuda sorunu çözmeye katkı versinler" dedi.

Adıyaman Valisi Abdullah Erin'in bu işle ilgili çok büyük bir çalışma yürüttüğünü anımsatan Tutdere, şöyle devam etti:

"Sayın valimizle görüştük. Şuan çok önemli bir çalışma yapıyor. İlgili yerlerle görüşüyor. Geçmişte de bu mevzularla ilgili problemler yaşamıştık. Dönemin valileri, çaşama illerin valileri ile görüşmüş, problem geçici olarak çözülmüştü. Bundan sonrası için çsafha valilerinin bu işlere hassasiyet göstermesi,adıyaman tütünü için gerekli kolaylıklarda bulunacak. İnştanrı bundan sonrasında yakalamalar olmaz. Önümüzdeki günlerde Ziraat Odasında üreticilerimizle bir araya geleceğiz. Problemlerımızı tartışacağız, raporlayacağız, Ziraat Odası önderliğinde onlarda valiliğe verecekler. Yakalanan tütünler için de şuan yasal işlem yapıldığı için birşey yapamayacağız. Kargo alımlarıyla ilgili de mesele çözüldü. Kargolar alım oluşturmaya devam edecek"

Tüm Hakları Saklıdır. ÇELİKHAN TÜTÜNCÜLER DERNEĞİ
.